Image
Image

Fiziki Durum

Eminönü ilçesinin Şehzadebaşı semtinde Kalenderhane Mahallesi, Dedeefendi Caddesi, 5 numarada bulunan Vefa Lisesi, 165 pafta, 950 ada ve 17 parseldeki 4481 metrekarelik hazineye ait bir alanda eğitim-öğretim yapmaktadır. Bu alanın 2000 metrekaresinde okul binaları, 2500 metrekaresinde de bahçe yer almaktadır.

Okul binaları, biri pansiyon, ikisi eğitim-öğretim binası olmak üzere üç binadan ibarettir. Ayrıca okul bahçesinde Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait Şehzade Mehmet Tabhanesi ve Şehit Ali Paşa Kütüphanesi yer almaktadır. Bu binalar, okulun eğitim-öğretim hizmetlerine tahsisli olup, Vefa Lisesi Eğitim Vakfı’nca onarım çalışmaları sürdürülmektedir.

Okulun Ana Bina adı verilen yeni binasında: okul müdürlüğü, idari birimler ile 18 derslik, 3 Fen Laboratuarı (Fizik, Kimya, Biyoloji), 2 Bilgisayar Laboratuarı, 1 Ölçme-Değerlendirme Merkezi, Rehberlik Servisi, Resim Atölyesi, Okul Müzesi, Arşiv, Konferans Salonu, 2 Öğretmenler Odası, Okul Aile Birliği Odası, Sosyal Etkinlikler Kurulu Odası ile Okul Kantini ve Çayocağı yer almaktadır. Konferans Salonu 400 kişi kapasitelidir.

Okulun Orta Bina adı verilen Mütercim Rüştü Paşa Konağı‘ında ise 8 derslik, Müzik Dershanesi, Sinevizyon Salonu, Kütüphane, 1 Müdür Yardımcısı Odası, Rehberlik Servisi, Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı ve Kurs Merkezi yer almaktadır. Sinevizyon Salonu 70 kişi, Kütüphane 50 kişi kapasitelidir.

Pansiyon binasında ise bodrum katında 250 kişilik yemekhane, 1. katında ambar ve depolar, 2. ve 3. katında 10 yatakhane, 1 Televizyon Odası ve Belletmen Odaları bulunmaktadır. Pansiyon 90 öğrenci kapasitelidir.
Image
Image